Моя країна – Україна from Sergey Alorne
1
Тема. І.Франко. Казка «Лисичка і Журавель».
Мета : викликати у дітей інтерес до творчості І .Франка; на основі змісту казки поглиблювати уявлення про етику людських стосунків; визначити повчальний характер казки; виробляти вміння вступати в дискусію з проблемних питань твору; розвивати навички учнів узагальнювати, систематизувати та робити висновки; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки; висловлювати своє ставлення до героїв казки;розвивати навички виразно читати, читати за особами; стежити за чіткістю та логічністю відповідей на запитання ; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність; формувати ціннісне ставлення до людей.
Обладнання: малюнки,мультимедійна презентація, картки із завданням для групової роботи та роботи в парах,листівки, мікрофон, картки – анаграми,підручник, ноутбук,телевізор.
Тип уроку :комбінований.
Міжпредметні зв’язки: етика, природознаство,українська мова.
Методи і прийоми : інтерактивні вправи, робота в групах,парах, повідомлення ,презентація,творча робота,гра, тести,розповідь – виступ.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
1. Психологічна налаштованість
Прошу, діти, підійміться,
Одне одному всміхніться,
Бо усміхнена людина-
Це здоров'я половина.
Повернімося обличчям до гостей,
Усміхнемося і промовимо «Добрий день!»
Бо щоб добре працювати
Треба гарний настрій мати.
2. Актуалізація опорних знань
Починаємо урок з читацької розминки.
Слайд 1 а) Робота з чистомовкою
Жу – жу –жу – я вам казку……(розкажу)
Ель-ель - ель- зустрілися лисичка й …..(журавель)
Ились – ились – ились –вони погано…(пригостилися)
Ились – ились – ились –і назавжди …….(посварились)
2
Слайд 2 б) Складання плану уроку
Розташуйте прислів'я в порядку , щоб відобразити нашу роботу на уроці.
Хто багато робить, той і багато вміє.
Зробив діло – гуляй сміло.
Добрий початок – половина роботи.
Слайд 3 План уроку
Отож часу не гаймо і - до роботи приступаємо.
3.Перевірка домашнього завдання
Давайте пригадаємо твір, який ви опрацювали вдома. Уявіть, що я кореспондент шкільного радіо «Рокита». Дозвольте у вас взяти інтерв'ю.
Метод «Мікрофон»
- Скажіть , будь ласка ,за що любили Казкаря діти?( за веселі казки)
- Які думки він обирав з – поміж усіх? ( ті , що припадали до душі)
- А що таке хвостик в руці Казкаря?( одне – два слівця)
- А розмірковували , чому він став такий сумний? ( бо діти сперечаються)
Дякую вам за інтерв’ю.
ІІ. Цілевизначення і планування
1. Вірш
Йшов собі якось Журавель
і зустрів Лисицю.
Стали друзями вони, все як і годиться.
Та нечемною була
Лисичка – сестричка,
тому казочка про них
зовсім невеличка.
Та мораль там непроста
І для всіх дається.
Як же казочка про них ,
любі друзі ,зветься?
Діти, сьогодні ми будемо працювати над казочкою І.Франка «Лисиця і Журавель»
Наші завдання на уроці:
вчитися виразно читати казку;
аналізувати розвиток подій у творі;
висловлювати своє ставлення до героїв твору.
3
Слайд 4 Цей урок навчить мене…
Поважати своїх думку товаришів.
Визначати твору думку головну.
характеристику Давати казковим героям.
Співпрацювати в арпі, ругпі.
творче мислення Розвивати
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
На сьогоднішній урок Дмитрик і Степанко мали попереднє завдання: підготувати невеличкі інформаційні повідомлення про життя і творчість І.Франка.
Слайд 5 Портрет Франка
1.Повідомлення учнів
Діти , прошу вашої уваги подивитися українську народну казочку «Лисичка і Журавель», щоб потім порівняти з казочкою , яку ми будемо читати на уроці.
Відео «Лисичка та Журавель»
2.Вірш
Ми продовжуємо мандрівку
Перегорнемо сторінку
Нову казочку читаємо
І батькам розповідаємо.
3. Читання казки (комбіновано)
Слайд 6 Словникова скарбничка
Призволяйся – пригощайся.
Облизня спіймати – залишитися ні з чим.
Прісним голосом – незадоволено.
То чим відрізняється народна казка від казки І.Франка? Вона має автора, тому називається авторська або літературна.
А що ви знаєте про цих тварин?
Оленка і Дарина поринули у світ зоології . Це наука , що вивчає все про тварин і вони підготували виступи про лисичку та журавля.
4. Виступи учнів.
Фізкультхвилинка (відео)
5. Вправи на розвиток уваги, швидкості читання
Читання «Незнайком»
Уважно слухайте і виправте усі Незнайкові помилки, знайдіть у тексті ці речення і прочитайте правильно.
4
Чим хата багата,того і наварю.
тим і вгощу
Визволяйся, не погордуй.
Призволяйся
Встромлює голову в глечик- не йде лапа.
голова
Розсердилася лисичка, навіть подякувала за гостинність.
не подякувала
Відтоді й заревіла Лисичка з Журавлем приятелювати.
Зареклася
6. Робота над головною думкою казки
Слайд 7 Прислів'я
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
Не роби іншому того, чого сам не любиш.
Дружба – як дзеркало: розіб'єш , не складеш.
Слайд 8 Головна думка казки
Не роби іншому того, чого сам не любиш
7. Складання характеристики головним героям (робота в парах)
Лисичка Журавель
арХит наВихідливий
тупнаПідс ірДовийлив
лЗа ливийКміт
Слайд 9 Характеристика головним героям
Офтольмалогічна пауза (відео)
8. Виховний момент.
Діти ,як шкода , що Лисичка і Журавель посварилися, бо не пам'ятали правила гостинності .Забули , що потрібно ставитись до інших так, як би хотів, щоб ставились до тебе.Тому пропоную зараз вам роботу в групах.
9. Творча робота ( робота в групах)
Придумати продовження казки «Лисичка та Журавель - друзі «(3-4 речення)
IV. Рефлексивний етап
Технологія «Закінчи речення»в поєднанні з методом «Мікрофон»
Продовжіть думку:
- Казка навчає бути…. чуйними, гостинними
- Що в ній засуджує автор…. хитрість, підступність, байдужість
- Сьогодні на уроці я дізнався…
- Найкраще мені вдавалося…
5
- Я поділюся вдома з батьками..
Гра «Так чи ні»(додаткове завдання)
Ми повинні бути такими , як Лисичка?
Казка вчить нас бути гостинними?
У кожного повинні бути друзі?
З друзями потрібно бути чуйними?
Казка засуджує порядність?
Рефлексія
Дорогі діти! Я дуже вдячна вам за ваші відповіді . Будьте чемними, дружними, поважайте один одного. Щоб всім в класі жилося весело і цікаво.
Пам’ятайте ,що привітність і доброта роблять людей не лише фізично здоровими , а й зовні красивими.
На цьому наш урок завершується . Бажаю вам у казках знаходити зерна мудрості та збагачуватися ними у житті. Нехай у ваших серцях вічно горить і зігріває душу вогник творчості І.Франка.
Слайд 10 Домашнє завдання
1. Стисло переказувати казку, створити «Торбинку запитань» до тексту.
2. Написати твір – міркування : «Чого навчила мене казка?»
На згадку про нашу зустріч, хочу поділитися з вами рецептом людського щастя і корисними порадами , щоб мати багато друзів.
Вручення листівок
Виставлення оцінок в щоденник
Література
1. Підручник/ Авт. Віра Науменко .-Київ ,«Генеза», 2013 -117с.
2. Скліма О. Формування читацької культури //Початкова освіта.-2014.-№6. – С. 7 – 10.
3. Мартиненко В. Оновлення змісту літературного читання //Початкова школа. – 2012. - №10. –С .20 -24.
4. Навчальна програма 1 клас. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2016.- 160 с.
Міні – тренінг
Тема . Світ творчості навколо тебе
Мета . Сприяти
розвитку творчого потенціалу
особистості, допомогти розкрити свій життєтворчий потенціал; розвивати
творчу активність нестандартного мислення, творчу уяву, сміливість та гнучкість
думки; виховувати вміння працювати колективно; формувати ціннісне ставлення до
себе, до свого Я
Категорія учасників: педагоги
Очікувані результати:
-
розкривають зміст
поняття «творчість»;
-
удосконалюють
навички креативного мислення, творчої уяви, допитливості, гнучкості мислення;
-
набувають навичок
активного спілкування у навчально – ігровій діяльності.
Ресурсні матеріали : стікери, ватман «Зоряне небо», мішечок «Усмішка»,
притча, метелик – орігамі, капелюх, мікрофон, скринька.
Хід тренінгу
I.
Мотиваційний етап
1.
Психологічний
настрій.
Отож,
запрошую вас стати учасниками тренінгу
«Світ творчості навколо тебе»
Але
для цього нам потрібно, те , що лежить у
цьому мішечку, це одна із найважливіших засобів необхідних людині для
спілкування , співпраці. Відгадайте, що це.
Ось
декілька підказок:
-
Вона збагачує
тих, хто її дарує
-
Вона нічого не
коштує, але багато значить
-
Вона приносить
щастя в дім і є паролем для друзів
-
Її не можна
купити, позичити, чи вкрасти
-
Це те без чого
вихована людина не може обійтися.
Отже,
це усмішка.
Отож, колеги
оберніться
Один одному
всміхніться
Бо усміхнена
людина . Здоров’я половина.
2
Нехай ця усмішка супроводжує вас упродовж усього
вашого життя.
II.
Цілевизначення і
планування
Вправа «Зоряне небо»
Ви помітили , що у кожного з вас на столі лежить
метелик певного кольору , колір метелика означає до якої групи ви належите.
Кожна група оберіть спікера, разом з ним порадьтеся і напишіть на зірочці свої
очікування від заняття та розмістіть його на зоряне небо.
Наприкінці ми перевіримо чи
справдились вони.
III.
Основна частина
Вправа «Пробудження внутрішніх ресурсів»
Сядьте зручніше. Заплющте
очі! Зробіть вдих і глибокий видих. Уявіть себе в казковій країні. Перед вами
двері. Це ваші двері. За ними багато цікавих, захоплюючих речей, про існування
яких ви не здогадуєтесь. Одна з них – це творча сила, якою ви ще не
користувалися. Тут ви знайдете і нові вміння, про існування яких у собі ви не здогадувалися. Не
поспішаючи відчиняйте двері. Ви почуваєтеся добре. Відкрийте очі!
Не дивуйтеся ви потрапили у
казкову країну «Творчих доробок» і щоб далі мандрувати треба
пароль знати. Я скажу вам по секрету, ви
назвіть асоціації до слова
творчість.(мікр)
Вправа « Казковий вернісаж».
Казка – джерело мудрості
народу. Вона дарує радість і дорослим ,і дітям. Тому зараз ми виконаємо вправу
«Казковий вернісаж»
Спікери ваших груп витягнуть
згортки зі скриньки із описом знайомої казки, вся група думає над відповіддю,
хто це?Тоді мімікою і жестами показуєте відповідь , зараховується, якщо
присутні впізнають казкового героя.
1.Назвіть казку, в якій різні за своїм соціальним
статусом герої займали по черзі помешкання, створене в незвичайному
архітектурному стилі. І все було б добре , якби до помешкання не повернувся
його попередній власник зі своїм охоронцем.От
3
героям казки й довелося залишити незаконно зайняту територію.
(Рукавичка)
2. Назвіть казку, в якій ідеться про спортсмена,
котрий вирушає на змагання з бігу з перешкодами. Хитрість і витримка допомогли
йому дуже близько підійти до фінішу, проте фінал – трагічний. Проявивши занадто
велику самовпевненість, він гине. (Колобок)
3. Назвіть казку , в якій головна героїня могла
перевтілюватися в різні образи задля свого нареченого. Проте одного разу його
нерозсудливість та імпульсивність у поведінці призвели до довготривалої розлуки
закоханих. Та долаючи різні перешкоди, вони все таки єднають свої долі.
(Царівна – жаба)
Сумно, але час повертатись у
реальність.У кого виникло бажання продовжити мандрівку . Завітайте до
Томашгородської ЗОШ №3 .Наш колектив завжди у творчому пошуці.
А на кінець хочу розповісти
вам притчу.
Притча
Колись давно у Стародавньому
Китаї жив розумний , але дуже пихатий Мандарин. Весь день приміряв багате
вбрання , розмовляв із підданими про власний розум. Минали дні , роки.Аж ось
країною поширилася чутка, що з’явився найрозумніший у світі чернець. Дізнався про це і
Мандарин.Дуже розлютився він: як можна називати якось ченця найрозумнішою людиною. Він запросив ченця до
себе у палац. Сам же задумав обдурити його : « Я візьму у руки метелика, сховаю
його за спиною і запитаю, що у мене в руках : живе чи мертве? Якщо чернець
скаже , що живе, я роздушу метелика, а якщо мертвее, випущу його». І ось настав
день зустрічі.
У пишній залі зібралося багато людей усім хотілося побачити двобій
найрозумніщих людей. Мандарин сховав за спину метелика і всміхаючись , запитав:
«Скажи – но мені , що я тримаю у руках :
живе чи мертве?»Чернець трохи подумав,
усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений
4
Мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно
тріпочучи своїми крильцями.
Отже, лише від вас, вашого розуміння дітей, як ви зможете виявити їх задатки, здібності, залежить
наскільки творчими людьми виростуть ваші
вихованці. Усе у ваших руках! Тільки творчий педагог спроможний виховати творчу
особистість і на згадку про нашу зустріч я дарую вам цих метеликів, які
нагадуватимуть , що все у ваших руках!
IV.Рефлексія
Вправа «Зірка мрій»
Спікери груп підходять
до Зоряного неба , знімають свої зірочки
і повідомляють, чи справдилися очікування. Якщо справдилися, переклеюєте
зірочку на землю.. таким чином зірка, що впала з неба і здійснює бажання.
Хай на вас із неба падає
Любові й щастя зорепад
Нехай життя
дарує щастя й долю
Душевну
щедрість й доброту.
Вправа «Аплодисменти»
Ми з вами добре попрацювали і
на завершення нашої роботи. Я пропоную уявити на одній долоні посмішку, на іншій радість . А щоб вони не втікали від нас , їх треба міцно –
преміцно поєднати в аплодисменти.
Дякую за увагу!
Немає коментарів:
Дописати коментар